تبلیغات
حسینی وبلاگ - جعل چیست و جاعل چه كسی است؟
 
درباره وبلاگ


با سلام از اینکه مارا انتخاب نموده اید ممنونیم.ما(گروه وبلاگ نویسی حسینی)در صددیم به بهترین نوع در ارائه ی مسائل دینی و فرهنگی در خدمت شما باشیم.غرض ما از راه اندازی وبلاگ روشن تر کردن ذهن خوانندگان درباره مسایل فرهنگی واسلامی و ترویج فرهنگ صحیح اسلامی در جامعه است.از آن لحاظ ما در یک کشور جهان سوم زندگی میکنیم ودین امری بدیهی در جامعه ماست و تبلیغات گسترده ای برای دین ستیزی در این کشورها اعمال شده برآن شدیم با حرکتی بسیار میانه روانه ،نه تند خو و نه کند رفتار به بررسی این مسایل بپردازیم.مطمئنم که بازدید کننده های همیشگی ما این را میدانند و بر این گفته صحه میگذارند.در این مدت که در اینترنت گشت میکنید با ما باشید و با نظراتتان مارا در این امر خیر یاری دهید.

مدیر وبلاگ : محمد حسینی
نظرسنجی
نظر شما درمورد حسینی وبلاگ چیست؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
hossainee.mihanblog.com
حسینی وبلاگ
سلام باعرض پوزش بدلیل بروز نشدن وبلاگ،ما (گروه وبلاگ نویسی حسینی)در اپحال انجام یک عمل بسیار بزرگ هستیم. برایمان دعا کنید.با خبر
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
پنجشنبه 6 خرداد 1389 :: نویسنده : محمد حسینیقوانین كیفری و ازجمله قانون مجازات اسلامی، ارتكاب اعمالی كه محتویات و مندرجات اسناد و نوشته ها یا امضای آنها را مخدوش نماید، جرم دانسته و عنوان «جعل» به آن اعطا و برای آن مجازات تعیین كرده است. برای آشنایی با تعریف این جرم، روش مختلف وقوع آن، مجازات و نحوه تشخیص سند جعلی، توجه به نكات ذیل ضروری است.

1 - جرم جعل؛ جعل یك سند یا نوشته یعنی تغییر متقلبانه یك سند یا نوشته به ضرر دیگری. بنابراین، هر تغییری جعل نیست. بلكه تغییر باید با حیله و نیرنگ بوده و باعث ورود ضرر به دیگری شود.
ساختن مهر یا امضا اشخاص؛ چك، قولنامه، اجاره نامه و اسنادی نظیر آن باید توسط اشخاصی كه این اسناد متعلق به آنها است، امضا یا مهر شود. در این روش، جاعل امضا و مهر این اشخاص را جعل نموده، سپس از سند جعلی به ضرر صاحب این اسناد استفاده می نماید.

خراشیدن یا تراشیدن؛ در این روش، جاعل با استفاده از ابزاری همچون تیغ یا چاقو، اعداد یا كلمات نوشته را تغییر می دهد. برای مثال، مبلغ یك چك را از 3000 به 2000 تبدیل می كند.

الحاق؛ در این روش، لزوما جمله یا عبارتی به یك متن اضافه نمی شود، بلكه صرف درج یك عدد نیز برای وقوع این جرم كافی است.برای مثال، اگر عدد 3000 به 30000 تبدیل شود، جرم جعل تحقق یافته است.

الصاق؛ در این روش، امضا یا مهر شخصی از یك نوشته بریده شده و به نوشته دیگر الصاق یا چسبانده می شود.


توسط بانك ها یا هر نوشته ای كه با تغییر آن بتوان به دیگری ضرری وارد نمود، قابلیت جعل دارد و می تواند مورد سوءاستفاده قرار گیرد.
و در صورتی كه كارمندان یا مسوولان دولتی یا قضایی مرتكب جرم جعل شوند، مجازاتشان بیشتر از افراد عادی خواهد بود. 3 - روش های وقوع جرم جعل؛ با پیشرفت تكنولوژی، طرق ارتكاب جرایم از جمله جرم جعل نیز متحول شده است. امروزه ساختن سندی مثل شناسنامه یا گذرنامه، تنها راه ارتكاب جرم جعل نیست، بلكه روش های متفاوتی وجود دارد كه می توان یك نوشته یا سند را جعل نمود. تعدادی از این روش ها به شرح زیر هستند؛
2 - جاعل؛ بنا بر تعریفی كه از جعل گفته شده، جاعل كسی است كه با تقلب و حقه، سند یا نوشته ای را تغییر می دهد تا با این تغییر، ضرری به دیگری وارد كند. 4 - سند یا نوشته؛ اسناد رسمی، همچون شناسنامه یا گواهی نامه، اسنادی عادی، دانشنامه های تحصیلی، احكام دادگاه ها، مهر یا علامت شركت های دولتی یا غیر دولتی، اسكناس و چك های صادره 5 - نحوه تشخیص سند مجعول: بنا بر تعریف جرم جعل، تغییر در یك سند باید برای ضرر زدن به دیگری باشد. با مراجعه شخص ضرر دیده به دادگاه و طرح شكایت جعل، دادگاه، از كارشناسان رسمی دادگستری استفاده می نماید. كارشناسان با بررسی دقیق سند، مندرجات یا امضا یا مهر آن، جعلی یا قانونی بودن آن را تشخیص می دهند. 6 - مجازات جرم جعل؛ طبق قانون مجازات اسلامی، برای جاعل، مجازات حبس مقرر شده است. برای مثال، مجازات جعل احكام دادگاه ها، مهر یا علامت شركت ها یا ادارت دولتی، اسكناس یا چك بانكی 1 تا 10 سال حبس، جعل مدارك تحصیلی 1 تا 3 سال حبس، جعل مهر یا علامت شركت های غیردولتی 3 ماه تا 2 سال حبس است.نوع مطلب : فرهنگ، 
برچسب ها : جعل،