تبلیغات
حسینی وبلاگ - روش دگرگون شدن شمار پیروان دین های بزرگ
 
درباره وبلاگ


با سلام از اینکه مارا انتخاب نموده اید ممنونیم.ما(گروه وبلاگ نویسی حسینی)در صددیم به بهترین نوع در ارائه ی مسائل دینی و فرهنگی در خدمت شما باشیم.غرض ما از راه اندازی وبلاگ روشن تر کردن ذهن خوانندگان درباره مسایل فرهنگی واسلامی و ترویج فرهنگ صحیح اسلامی در جامعه است.از آن لحاظ ما در یک کشور جهان سوم زندگی میکنیم ودین امری بدیهی در جامعه ماست و تبلیغات گسترده ای برای دین ستیزی در این کشورها اعمال شده برآن شدیم با حرکتی بسیار میانه روانه ،نه تند خو و نه کند رفتار به بررسی این مسایل بپردازیم.مطمئنم که بازدید کننده های همیشگی ما این را میدانند و بر این گفته صحه میگذارند.در این مدت که در اینترنت گشت میکنید با ما باشید و با نظراتتان مارا در این امر خیر یاری دهید.

مدیر وبلاگ : محمد حسینی
نظرسنجی
نظر شما درمورد حسینی وبلاگ چیست؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
hossainee.mihanblog.com
حسینی وبلاگ
سلام باعرض پوزش بدلیل بروز نشدن وبلاگ،ما (گروه وبلاگ نویسی حسینی)در اپحال انجام یک عمل بسیار بزرگ هستیم. برایمان دعا کنید.با خبر
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM


میشل مالرب/مهران توکلی

از آغاز سده بیستم تا کنون دگر گونی های چشمگیر در دین ها پدید آمده است.اگر آمار سال های 1920 را با ارقام کنونی بسنجیم جدول زیر به دست می آید.

 

سال 1928

سال 1988

جمعیت کره زمین

1550 میلیون

4700 میلیون

شمار مسیحیان

550 میلیون ( 35درصد)

1300 میلیون ( 28درصد)

شمار هندوها

235 میلیون (15 درصد)

700 میلیون (15 درصد)

شمار مسلمانها

210 میلیون (13 درصد)

700 میلیون(17 درصد)

شمار بودایی ها

120 میلیون (8 درصد)

230 میلیون (4.8 درصد)

شمار یهودیان

11 میلیون (0.8 درصد)

15 میلیون (0.3 درصد)

شمار بی دین ها

214 میلیون (13 درصد)

1555 میلیون (33 درصد)

 

میبینیم که جمعیت زمین کم وبیش سه برابر شده در حالی که شمار پیروان دینها زیاد دگرگونی نیافته است.در حقیقت آنچه فزونی ناگهانی یافته شمار کسانی است که میگویند هیچ دینی ندارند.این پدیده دو بیان دارد: یکی اینکه رژیم های سیاسی چند کشور که بیش و کم یک سوم مردم زمیندر آنها می زیند(چین، اتحادیه جماهیر شوروی، اروپای شرقی، ویتنام )سیاست سخت گیر بی دینی به کار برده اند که به ویژه به دین های بودایی،تائویی، کنفوسیوسی و ارتدکسی ضربه های سخت وارد کرده است.دیگر اینکه در اروپای غربی قرن نوزدهم فشار اجتماعی بی دین ها را نا گزیر میکرد که خود را مسیحی بشناسانند. این فشار در سده ی بیستم برداشته شد،در نتیجه شمار بی دین ها فزونی گرفت.

-          شمار پیروان هندویی به فراخور بالا رفتن جمعیت هندوستان ثابت مانده است.

-          دین بودایی از آنکه نتوانسته در برابر سیاست بی دینی ایستادگی کند (در چین، ویتنام، کامبوج ) فروکش کرده است.

-          اسلام در درازای 60 سال از 13 درصد به 17 درصد فزونی گرفته.دلیل آن یکی این است که نزد مسلمان ها زاد و ولد فراوان است.دیگر اینکه در کشور های افریقای سیاه اسلام تا اندازه ی زیادی آنی میسم را گرفته است.

-          درصد مسیحیان کاهش یافته اما شمار کاتولیک ها پایین نیامده است.سبب آن روند دگر گونی جمعیت است.در فرانسه که جمعیت آن در دهه ی 1920 دو درصد جمعیت جهان بود امروزه از یک درصد هم کمتر است.نیز رشد ناچیز جمعیت در اروپای غربی و در  آمریکای شمالی کاهش پروتستان ها را سبب شده است، هرچند که مبلغین دینی پروتستان در افریقا و در امریکای لاتین کامیابی های بزرگ به دست آورده اند.اگر درصد کاتولیکها-با اینکه در غرب کاهش یافته اند- جای خود را نگه داشته در سایه ی منزلت کلیسای کاتولیک در امریکای لاتین و تازگی در افریقای سیاه است.

-          در باره ی قوم یهود آشکار است که سبب کاهش در صد یهود کشتارهای جمعی یهودیان در دوران هیتلر است، وهم به سبب پایین بودن زاد و ولد به ویژه نزد یهودی های اشکناز.

نوع مطلب : تاریخی، دین و مذهب، 
برچسب ها : تاریخ، ادیان، دگرگون شدن ادیان،